Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Suplementy dla osób aktywnych – czy to konieczność?

28.10.2016
#WYSOKOWĘGLOWODANOWE POTRENINGOWE ŻELE

Odpowiedź pojawia się w tym przypadku niemal natychmiast – otóż tak. Stosowanie odżywek i suplementów diety w przypadku osób aktywnych fizycznie, trenujących, a nawet nieregularnie uprawiających sport w wydaniu umiarkowanie wytrzymałościowym to konieczność. Tutaj pojawia się pytanie „Czy odpowiednio zbilansowana dieta nie wystarczy? Przecież lepszy wydaje się wybór tego, co naturalne, a nie uzyskane syntetycznie.” Przedstawiony argument oczywiście miałby podstawy bytu jeszcze jakiś czas temu, powiedzmy 20 lat temu. Dlaczego? I co sprawia, że suplementacja w diecie sportowców i wszystkich osób aktywnych jest tak istotna? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

To, co spożywamy na co dzień zasadniczo różni się od składników diety sprzed lat

Nawet odpowiednio i wyjątkowo precyzyjnie zbilansowana dieta nie zapewni nam równowagi oraz właściwej ilości niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlaczego tak się dzieje? Jest co najmniej kilka czynników powodujących zubożenie składników pożywienia, a tym samym sprawiających, że to, co jemy na co dzień, nie zaspokaja w pełni naszych potrzeb odżywczych. To między innymi:

  1. Pozbawiona minerałów gleba, w której uprawiane są rośliny. Dzisiejsze uprawy nastawione na szybki wzrost, nawożone są jedynie składnikami ten wzrost przyspieszającymi. Rośliny wyhodowane na takiej ubogiej w minerały glebie, także tracą niemal całe bogactwo minerałów.
  2. Wysokie i coraz częściej występujące zakwaszenie gleby, uniemożliwiające roślinom pobór składników odżywczych z ziemi.
  3. Produkcja i konsumpcja żywności wysoko przetworzonej. To zasadniczy wyznacznik naszych czasów. Wszystko ma być tanie, a także łatwe i szybkie w przygotowaniu, do tego dobrze, aby posiadało długi termin przydatności do spożycia. Przetwarzanie i konserwowanie żywności pozbawia ją natomiast wielu cennych wartości odżywczych.
  4. Oczyszczanie, czy tez rafinowanie produktów żywnościowych znacząco redukuje, a nawet pozbawia żywność witamin i minerałów niezbędnych w diecie każdego człowieka.

Codzienne spożywanie żywności wysoko przetworzonej, oczyszczonej i pochodzącej z masowej, nieekologicznej produkcji skutkuje odmineralizowaniem tkanek. Organizm korzysta z zapasów, które finalnie i tak się kończą. To prowadzi do szeregu, często poważnych chorób.

Powyższe czynniki w połączeniu z faktem, że dzisiejsza rzeczywistość znacząco różni się od tej, w jakiej funkcjonowali nasi przodkowie - oni mieli więcej aktywności fizycznej i mniej stresu, my z kolei mamy do czynienia z sytuacją kompletnie odwrotną – sprawiają, że niemal każdy człowiek, prowadzący zupełnie zwyczajny tryb życia, cierpi na utajone niedobory wielu składników odżywczych. Suplementacja witamin i minerałów to konieczność w każdej diecie. W przypadku osób aktywnych fizycznie, suplementacja nabiera jeszcze większego i poważniejszego znaczenia.

Jesteś osobą aktywną fizycznie – masz szczególne potrzeby. Nie bagatelizuj ich.

Organizm osoby uprawiającej sport ma swoje szczególne potrzeby. Trenując tracimy znaczne ilości elektrolitów, potrzebujemy zatem solidnego nawodnienia. Niezbędna jest także odpowiednia podaż białka – budulca naszych mięśni. Węglowodany natomiast muszą dostarczyć nam niezbędnej w treningu energii. W takiej sytuacji zatem suplementacja to oczywistość. Im więcej ćwiczymy, tym bardziej naruszamy rezerwy witaminowe i mineralne naszego organizmu.

Generalnie suplementacja osoby aktywnej powinna zawierać:

1. Produkty dodające energii oraz uzupełniające rezerwy energetyczne, w tym:

  • Przedtreningowe odżywki bogate w witaminy, minerały, substancje pobudzające i dodające energii, a także poprawiające ukrwienie mięśni.
  • Potreningowe suplementy węglowodanowe, wzbogacone o substancje przyspieszające regeneracje organizmu.
  • Okołotreningowe batony proteinowe, zawierające także bogaty zestaw witamin i minerałów.
  • Wysokowęglowodanowe potreningowe żele pozwalające nadbudować składniki budulcowe i energetyczne w mięśniach

2. Produkty naprawiające tkankę mięśniową i pozwalające na jej przyrost, a zawierające pełne białko, hydrolizaty białkowe, aminokwasy i węglowodany (ułatwiają wchłanianie białka z przewodu pokarmowego).

3. Suplementy wzmacniające układ odpornościowy, w tym witaminy, minerały, probiotyki, prebiotyki oraz antyoksydanty.

Jednak nawet najwyższej klasy i jak najbardziej precyzyjnie dobrana suplementacja profesjonalnymi odżywkami, nie zwalnia nas z konieczności skomponowania wartościowej, codziennej diety.