Dla sportowców oraz osób aktywnych, odpowiednia dieta ma niezwykle duże znaczenie. Osoby uprawiające sport ogromną wagę przykładają do tego, kiedy i co jedzą. Zwłaszcza, jeśli chodzi o odżywanie przed i po treningu. Właściwa dieta nie tylko pomaga organizmowi w procesach regeneracyjnych mięśni, ale i sprzyja budowaniu idealnej sylwetki. Podpowiadamy, co najlepiej jeść po treningu.
Wysiłek sportowy, zwłaszcza ten intensywny sprawia, że nasz organizm potrzebuje szybkiego dostarczenia najpotrzebniejszych mu składników. Po to, by zregenerować mięśnie oraz odbudować niezbędne zapasy energii. Kluczową rolę odgrywają tu szczególnie węglowodany i białka, jednak rodzaj i skład dostarczanego przez nas pożywienia będzie zależeć tak naprawdę od samego treningu – jego długości, intensywności, a także indywidualnych potrzeb naszego organizmu. Z pewnością odpowiedź na pytanie ,,co jeść po treningu” będzie zależna także od tego, czy zależy nam na utracie wagi. Spróbujmy wskazać, co najlepiej jeść po treningu, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki.
Utrata energii = węglowodany
Węglowodany to bez wątpienia ważny element potreningowego posiłku. Należy jednak ustalić, jakie węglowodany będą najlepsze akurat dla naszego organizmu oraz po jakim czasie od zakończenia treningu należy je spożyć. Oczywiście, najlepiej przyswajalne dla ludzkiego organizmu są węglowodany proste. Wyczerpany po treningu organizm potrzebuje natychmiastowego odżywienia, co prowadzi do prostego wniosku – potrzeba mu czegoś, co zainicjuje szybkie rozpoczęcie procesów regeneracyjnych. Dobrym rozwiązaniem będą tu zatem węglowodany proste zawarte w owocach, białym pieczywie, miodzie czy słodyczach, ale uwaga! - nie sprawdzi się to w przypadku osób, którym zależy na utracie wagi.
Węglowodany najlepiej spożyć do 30-40 minut po zakończeniu treningu. Po około godzinie lub dwóch, będzie można natomiast zjeść pełnowartościowy posiłek, już z produktów o niskim indeksie glikemicznym.
Ważny budulec mięśni - białka
Kolejny ważny składnik to białka, czyli ,,pożywka” dla naszych mięśni. Aby organizm mógł się należycie zregenerować oraz zacząć dobrze funkcjonować, potrzebuje właśnie białek. Te należy jednak przyjmować z pewną rozwagą – spożyte bezpośrednio po treningu białka mogą nadmiernie obciążyć żołądek. Białka najlepiej spożyć po około godzinie lub dwóch od momentu zakończenia treningu. Bezpośrednio po treningu możemy jednak zaaplikować tak zwane aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Zmniejszą one uczucie zmęczenia oraz pozytywnie wpłyną na regenerację tkanki mięśniowej.
Odżywianie po treningu a odchudzanie
O tym, co jeść po treningu decyduje także w dużej mierze potrzeba utraty wagi. Osoba, której zależy na redukcji tkanki tłuszczowej, z pewnością nie powinna spożywać bezpośrednio po treningu węglowodanów w ich najprostszej postaci. Argumentacja jest prosta: podczas wysiłku dochodzi do rozpadu komórek tłuszczowych (po ok. 30 min. treningu), a ich spalanie powoduje uwalnianie energii potrzebnej do dalszych ćwiczeń. Jeśli w szybkim czasie zaserwujemy naszemu organizmowi pewną dawkę węglowodanów, to właśnie je wykorzysta do uzupełnienia zasobów energii, zaś... cząstki tłuszczu powrócą na swoje miejsce.
Nie należy zatem przyjmować węglowodanów do około dwóch godzin po zakończeniu treningu. Uwaga! To, że nie dostarczymy organizmowi węglowodanów, może być jednak niekorzystne dla naszej tkanki mięśniowej. Jeśli nie chcemy doprowadzić do jej utraty, tu również powinniśmy zadbać o dostarczenie aminokwasów BCAA.
Pamiętajcie, że dieta to bardzo ważny element aktywnego trybu życia. Podczas ustaleń, co jeść w ciągu dnia oraz przed i po treningu, dbajcie o to, by w waszym planie nie zabrakło najpotrzebniejszych składników. Brakujące elementy możecie też uzupełnić odżywkami dla sportowców oraz innymi ważnymi suplementami diety.