Menu
Lista wpisów
Lista wpisów
Co lepsze – izotonik czy woda?
20.10.2015
#IZOTONIK

Napoje izotoniczne cieszą się ogromną popularnością nie tylko u sportowców. Chętnie korzystają z nich również okazjonalni biegacze czy miłośnicy jazdy na rowerze, zastępując nimi wodę. Czy ten rodzaj napojów, reklamowany przez producentów jako najlepszy nawadniacz, rzeczywiście przynosi efekty u każdego, kto podejmuje wysiłek fizyczny? Jak to faktycznie jest – lepszy izotonik czy woda?

Napoje izotoniczne (inaczej izotoniki) to produkty, których składniki stałe zbliżone są do osmolalności płynów ustrojowych człowieka. W ten sposób są w stanie nawodnić organizm oraz dostarczyć mu wymaganych elektrolitów, które utracił np. wraz z potem. Jak lepiej nawodnić organizm – wodą czy izotonikiem?

Granica dwóch godzin

Skład izotoników regulują przepisy prawne. Zgodnie z nimi, kaloryczność takich napojów (również odżywek wykorzystywanych do ich spożywania, np. iso Plus firmy Olimp), powinna wynosić 8-35 kcal/100 ml, minimum 75 proc. dostarczanej energii pochodzić z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym, zawartość sodu zamykać się w granicach 46 – 115 mg sodu na 100 ml, a osmolalnośc oscylować w okolicach 300 mOsm/kg. Dodając do tego obecność witamin oraz innych elektrolitów takich jak magnez, otrzymujemy napój, który w wielu przypadkach rzeczywiście może być niezbędny. O jakich sytuacjach mowa? Izotoniki mają sens jedynie w przypadku wysiłku fizycznego trwającego dłużej niż 120 minut. Właściwie to jest najlepsza odpowiedź na pytanie, co lepsze – izotonik czy woda.

Izotonik czy woda? - zależy dla kogo

Jak już wspomniane zostało wcześniej, napoje izotoniczne polecane są osobom, które podejmują wysiłek fizyczny trwający dłużej niż 2 godziny. Jeśli ten był krótszy, ich wpływ na organizm będzie identyczny, jak w przypadku picia wody. W związku z tym osoby, które np. kilka razy w miesiącu biegają po godzinie w parku, dojeżdżają rowerem do pracy czy korzystają z siłowni przez kilkadziesiąt minut dziennie, nie muszą posiłkować się działaniem izotoników, gdyż nie odczują jakiejkolwiek różnicy względem zwykłej wody.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku sportowców, którzy przez ponad 2 godziny biegają czy uprawiają sporty siłowe. Maratończycy nie muszą, a nawet nie powinni zadawać sobie pytania, co lepsze – czy izotonik, czy woda. Zdecydowanie powinni korzystać z mocy napojów izotonicznych. Sposób ten pozwoli uniknąć stanu hiponatremii, czyli niedoboru sodu we krwi.

Równowaga wodno-elektrolitowa

Napoje izotoniczne, owszem, mają przewagę nad wodą w przypadku nawadniania organizmu, jednak by pokazały swoją moc, potrzebują specyficznych warunków. Ich działanie odczują przede wszystkim osoby, które przez ponad 120 minut uczestniczyły w sesjach wysiłkowych. U pozostałych osób izotonik zadziała podobnie jak woda czy sok.