Wszyscy wiemy, jak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta. Szczególnego znaczenia nabiera ona jednak w przypadku osób, które często i intensywnie ćwiczą i trenują. Organizm ,,narażony” na systematyczny wysiłek potrzebuje odpowiedniego wsparcia, a takie możliwe jest tylko wtedy, gdy dostarczamy mu odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych.
Wartościowe składniki zawarte w pożywieniu są nierzadko niewystarczające – często dostarczamy ich za mało, nie mając czasu na przygotowanie czy w ogóle zjedzenie dobrze zbilansowanego posiłku. Wtedy też warto sięgnąć po odżywki, które uzupełnią niedobory cennych mikro i makroelementów. Jakie odżywki stosować?
Niezbędne odżywki białkowe – jak stosować?
Jako podstawowy budulec mięśni, najważniejsze jest białko. Oczywiście, ten cenny składnik może być czerpany przez nasz organizm z pożywienia, jednak na ogół pokarmy, z których chcemy go pobierać, zawierają także tłuszcze oraz węglowodany, które przyczyniają się raczej do rozrostu tkanki tłuszczowej aniżeli mięśniowej.
Co więcej, nawet, jeśli zdecydowalibyśmy się wybierać produkty, w których tego białka jest najwięcej – mogłoby okazać się, że ilości te i tak są niewystarczające dla naszego organizmu, co wiązałoby się z koniecznością jedzenia niemożliwie dużych ich ilości.
Wszystko to prowadzi do jednego wniosku – najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów białka są odżywki białkowe. To właśnie one odpowiadają za najlepsze jego wchłanianie, co pozwala zregenerować mięśnie po intensywnym wysiłku. Tylko, które z nich oraz jak stosować?
Jakie odżywki białkowe warto stosować?
Najczęściej stosowane rodzaje odżywek to białko serwatkowe, kazeina oraz połączenie serwatki z kazeiną. Ważny jest jednak odpowiedni ich dobór i umiejętne aplikowanie. Idąc tym tropem, białko serwatkowe, które cechuje się szybką absorpcją, warto stosować szczególnie rano, gdy potrzebne jest naszym mięśniom odżywienie po kilku godzinach ,,głodówki”. Stosujemy je również po samym treningu, dzięki czemu szybko uzupełniamy niedobory, które powstały w wyniku intensywnego wysiłku.
Jeśli zaś chodzi o kazeinę – tu wchłanianie trwa na ogół kilka godzin. Polega na stopniowym uwalnianiu aminokwasów, które kolejno wędrują do mięśni. Wiele osób poleca stosować ją na noc, określając taką metodę jako „białkową kroplówkę” - dzięki niej organizm stopniowo uzupełnia powstałe wcześniej ubytki białka.
Ostatnią możliwością jest stosowanie połączenia serwatki oraz kazeiny. W tym przypadku jedna część porcji odżywki zostanie przyswojona szybko, zapewniając odpowiednio duże stężenie białka w tkance mięśniowej, zaś druga zagwarantuje odżywianie mięśni przez dłuższy czas.
Jak wybrać dobrą odżywkę białkową?
Na rynku dostępna jest cała masa odżywek białkowych, różniących się między sobą marką, rodzajem oraz oczywiście składem. Przy wyborze warto kierować się kilkoma ważnymi kryteriami, dzięki czemu dopasujemy suplement odpowiednio do naszego organizmu oraz jego potrzeb. Jakie odżywki białkowe stosować?
Zwróćmy uwagę przede wszystkim na przyswajalność – jeśli zależy nam głównie na budowie masy mięśniowej, zdecydujmy się na kazeinę lub odżywki, które zawierają oprócz niej także serwatkę. Jeśli natomiast interesuje nas szybki spadkek wagi, wybierzmy białko serwatkowe, które – dzięki szybkiemu wchłanianiu – wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej. To jednak przede wszystkim propozycje dla sportowców mniej zaawansowanych. Profesjonalnym poleca się bardziej złożone odżywki białkowe, wzbogacone kompleksem witamin oraz kreatyną.
Kolejną kwestią jest odpowiednia zawartość aminokwasów. Szukajmy odżywek białkowych, których skład uzupełniony został o cenne składniki, przede wszystkim takie jak: izoleucyna, leucyna, walina. To tak zwane aminokwasy rozgałęzione, które są organizmowi wyjątkowo potrzebne, a nie jest on w stanie samodzielnie ich wyprodukować.
Warto dokładnie zapoznać się ze składem interesującego nas preparatu, badając go także pod względem obecności niepożądanych elementów. To przede wszystkim genetycznie zmodyfikowane składniki, które nie będą miały dobrego wpływu na ludzki organizm. Takich odżywek białkowych niewątpliwie lepiej unikać.