Pozytywnie wpływają na układ krążenia, studentom pomagają w nauce, redukują objawy depresji – oto, jak działają kwasy omega 3, choć to zaledwie kilka z wielu pozytywów. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o konieczności ich suplementacji, gdyż te, które dostarczane są z dietą, zazwyczaj bywają niewystarczające.
Niedobór kwasów tłuszczowych omega 3 znacząco odbija się na kondycji ludzkiego organizmu. Według badań prowadzonych przez naukowców, jeśli nie zadbamy o ich odpowiednią ilość w organizmie, możemy spotkać się z wieloma dotkliwymi konsekwencjami. O jakich problemach mowa? Co daje i przed czym zapobiega suplementacja kwasów omega 3?
Jak działają kwasy omega 3?
Eliminują choroby zapalne
Do najpopularniejszych właściwości zdrowotnych kwasów omega 3 należy pozytywny wpływ na układ krążenia. Ich pochodne działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Czy oznacza to, że cierpiąc na niedobór kwasów z rodziny omega 3, możemy spotkać się z problemami zapalnymi? Owszem. Brak tych lipidów w organizmie nasila procesy zapalne, często prowadzi do miażdżycy, a następnie zwiększa ryzyko jej powikłań.
Pomagają w walce z depresją
Wyrównanie poziomu kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 w organizmie może okazać się pomocne dla osób borykającym się z depresją i zaburzeniami nastroju. Co daje kwas omega 3? Według naukowców, już 1 g kwasu eikozapenaentowego (związek zaliczany do rodziny omega 3), aż w połowie ogranicza negatywne objawy.
Hamują skłonności do tycia
Co jeszcze daje kwas omega 3? Okazuje się, że brak kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 może nasilać skłonności do tycia poprzez zaburzenie procesów metabolicznych. Odpowiedni poziom lipidów pozytywnie wpływa na gospodarkę energetyczną, a tym samym hamuje wzrost tkanki tłuszczowej u osób korzystających z wysokokalorycznej diety.
Sprzyjają uczeniu się
Naukowcy z Oksfordu przeprowadzili eksperyment na 500 uczniach w wieku 7-9 lat. Ci, których poziom kwasu omega 3 we krwi był niski, mieli problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Odpowiedni poziom lipidów zaowocował z kolei właściwie rozwiniętą zdolnością czytania oraz pamięcią. Kwasy omega 3 działają zatem korzystnie na proces nauki oraz rozwoju intelektualnego.
Wielokierunkowe działanie kwasów omega 3
Jak widać, kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 mają wielokierunkowe działanie. W związku z faktem, iż nie są produkowane przez organizm, naszym obowiązkiem jest dostarczać je wraz z pożywieniem. Kwasy omega 3 znajdują się w rybach oraz niektórych olejach roślinnych. Jeśli jednak w przyjmowanym pokarmie jest ich za mało, dobrym i słusznym rozwiązaniem jest odpowiednia ich suplementacja. Polecamy tabletki gold omega 3 - to doskonały wybór nie tylko dla sportowców!