Menu
Lista wpisów
Lista wpisów
Jakie suplementy diety dla sportowców? W płynie czy kapsułkach?
29.09.2015
#SUPLEMENTY W PŁYNIE
#SUPLEMENTY
#KAPSUŁKI

Wśród wielu osób uprawiających sporty siłowe i innych, regularnie ćwiczących na siłowni panuje przekonanie, że suplementy w płynie przyswajają się łatwiej i szybciej niż te zamknięte w kapsułce bądź tabletce. Czy rzeczywiście ta opinia ma przełożenie na rzeczywistość? Czy forma, w jakiej zamknięte są suplementy ma wpływ na ich skuteczność? Jakie suplementy diety są dla sportowców najlepsze?

Zasięgając opinii w sklepach sprzedających suplementy, czytając specjalistyczne fora internetowe czy rozmawiając z osobami ćwiczącymi na siłowni, niejednokrotnie spotkamy się z opinią, według której suplementy najlepiej kupować w płynie. Zastanówmy się, czy rzeczywiście tak jest – czy najlepsze suplementy diety dla sportowców to te w płynnej postaci? Jakie suplementy są dla sportowca najlepszym, najsłuszniejszym wyborem?

Kapsułki muszą się rozpuścić

Na „chłopski rozum”, produkt zamknięty w kapsułce czy tabletce, by zaczął działać, musi się rozpuścić w żołądku lub jelicie. Można pomyśleć – po co tracić czas, jeśli można wypić substancję rozpuszczoną w wodzie? Okazuje się, że otoczka żelowa, którą zazwyczaj powleczone są suplementy rozpuszcza się w kilkanaście sekund, zaraz po kontakcie z sokami żołądkowymi. W przypadku tabletek czas ulega delikatnemu wydłużeniu, wynosząc maksymalnie kilka minut. Z pewnością wciąż nie przesądza to jednoznacznie, jakie suplementy diety są dla sportowców najlepsze, jednak czytajcie dalej.

Zawartość substancji czynnej

Zdarzają się sytuacje, gdy zawartość substancji czynnej w płynnej formie koncentratu jest zdecydowanie niższa niż zamkniętego w kapsułce czy tabletce. Pamiętajmy, że mamy tu na myśli dzienną dawkę preparatu. Czym jest to spowodowane? Błędnym przekonaniem, że płyn powinien działać efektywniej. Fakt ten niewątpliwie działa na niekorzyść suplementów w płynie.

Czas przyswajania substancji aktywnej

Osoby ćwiczące na siłowni, sportowcy stale poszukują sposobów na poprawienie swojej formy. Producenci, posługując się przekazem marketingowym, zauważyli, że jeśli wspomną na swoich płynnych suplementach o szybszym przyswajaniu substancji, te zdobędą uznanie. Rzeczywiście tak jest, jednak nie ma to wpływu na ogólnie pojęty rozwój czy spalanie tłuszczu. Szybkie przyswajanie przez organizm suplementów w płynie, wciąż nie decyduje jednoznacznie o tym, jakie suplementy diety są dla sportowca najlepsze.

Dodatki w składzie

Zapoznając się ze składem niektórych suplementów w formie płynnej, zauważymy, że zawierają one dodatki takie jak benzoesan sodu czy sztuczne barwniki, a nawet substancje słodzące. Z pewnością nie są to „gratisy”, których pożądają sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. Podważamy zatem niejako słuszność wyboru suplementów w płynie.

Jakie suplementy diety najlepsze?

W powyższym tekście staraliśmy się obalić niezwykle popularną tezę, według której suplementy w płynie działają lepiej niż zamknięte w formie tabletek czy kapsułek. Nie było to trudne zadanie, jednak wnioski, które mogą nasunąć się zaraz po przeczytaniu kolejnych podpunktów, nie do końca będą zgodne z prawdą. Preparaty w płynie zasługują na uwagę w równym stopniu jak kapsułki – najlepiej kierować się indywidualnymi przypadkami, zwracając uwagę na potrzeby, zalecenia trenera, a nawet cenę i wygodę. Tylko w taki sposób będziemy mogli osądzić, jakie suplementy diety będą dla danego sportowca najlepsze.