Zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ofertami.
Menu
Lista wpisów
Lista wpisów

Batony pełne mocy – moda czy smart rozwiązanie?

28.10.2016
#POWER BATONY

Batony energetyczne i proteinowe doskonałe wpisują się w istniejące od jakiegoś czasu trendy żywieniowe. Ostatnie lata to niewątpliwy rozwój wszystkiego, co zmierza w kierunku uczynienia jedzenia, czymś więcej niż tylko sposobem na zaspokojenie głodu. To, co spożywamy ma odżywiać nasz organizm, dostarczać mu wszystkiego, co niezbędne i w ilości, która jest dla niego optymalna. Dobrze byłoby także, aby jedzenie naprawiało spustoszenie, jakie wywołały wcześniejsze złe nawyki żywieniowe, poprawiało nasze samopoczucie, a nawet leczyło. Oczywiście zakładamy, że w miejscu, w jakim obecnie jesteśmy odżywiamy się zdecydowanie zdrowo, nasza dieta jest zbilansowana, a tryb życia zdecydowanie aktywny. I w tym właśnie miejscu pojawiają się także częste pytania: Co jeść przed, po, w trakcie treningu? Czy istnieje jakaś zdrowa, wartościowa przekąska? Batony energetyczne to całkiem sprytne rozwiązanie doskonałe na różne ewentualności okołotreningowe i nie tylko. Tutaj bierzemy je pod lupę.

Batony energetyczne to przede wszystkim wysoka zawartość węglowodanów (z reguły około 1/3 produktu stanowią węglowodany). To właśnie sprawia, że batony stanowią dla naszego organizmu swego rodzaju ładowarkę dostarczającą energii. Błonnik, jako integralna, około 10%-owa część power batonów, pozwala na stopniowe uwalnianie substancji carbo, reguluje proces wchłaniania cukru i daje konkretne uczucie sytości.

Power batony powstały przede wszystkim z myślą o osobach intensywnie trenujących, których specyfika aktywności często wymaga, szybkiego, a nawet natychmiastowego uzupełnienia energii, dostarczenia wartościowych kalorii i substancji odżywczych typu smart. Z czasem to sprytne rozwiązanie przechwycili wszyscy ceniący sobie zdrowy i aktywny tryb życia, trenujący bardziej rekreacyjnie, niż wyczynowo.

Cel, jaki chcemy osiągnąć spożywając batony energetyczne to głównie okołotreningowe dostarczenie organizmowi wartościowej energii, ale także uzupełnienie jej w szybki i mądry sposób podczas intensywnego, stresującego dnia w pracy, czy szkole, w przygotowaniach przez egzaminami, a nawet podczas wyczerpujących podróży.

Skondensowanie wartości odżywczych w połączeniu z funkcją szybkiego dostarczania zdrowej energii sprawia, że batony energetyczne to ładowarki energii, które mamy po prostu na wyciągnięcie ręki.

Co takiego wyjątkowego mają w sobie batony energetyczne?

Skład batonów energetycznych, oddają ich inne, powszechne nazwy – batony mocy, power batony – wszystko to wskazuje na moc, jaką dają i jaką w sobie zawierają te sprytne, niepozorne produkty.

Standardowo ich skład to owoce, orzechy, nasiona, czekolada oraz oczywiście zdrowe białko. Warto jednak zaznaczyć, że te na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajne składniki, to wartościowe, wyselekcjonowane substancje, często z gatunku żywności funkcjonalnej, superfood, bądź określane mianem smart. Dlaczego?

Superfood to żywność, która zawiera w swoim składzie wyjątkowo cenne dla naszego organizmu składniki. Żywność funkcjonalna to z kolei produkty, które w znaczącym stopniu potrafią poprawiać nasz stan zdrowia, natomiast jedzenie typu smart to unikalne połączenie stosunkowo niskiej kaloryczności z olbrzymią dawką mocy i wartości odżywczych. I batony energetyczne można do wszystkich tych kategorii zaliczyć. Co takiego kryją w sobie?

Owoce – poza oczywistym dostarczaniem wartościowych węglowodanów, cennych witamin i minerałów, wiele owoców dostarcza organizmowi coś jeszcze. Jagody goji to przykład owoców, które aktywnie wspierają wątrobę, poprawiają wzrok, obniżają ciśnienie, poziom cholesterolu i cukru, a nawet pomagają zahamować rozwój nowotworów.

Orzechy i nasiona – składniki te dostarczają niezbędnego organizmowi, jednak wysoce wartościowego i zdrowego tłuszczu. To naturalne źródło witamin z grupy B, witaminy E, co doskonale wpływa na pracę mózgu i kondycję naszej skóry. Ich jedzenie korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego i krążenia. Duża zawartość białka sprawia, że orzechy i nasiona to doskonałe pożywienie dla sportowców, a także wegetarian.

Czekolada – a dokładnie ziarno kakaowca, to nieocenione źródło flawonoidów poprawiających krążenie i pracę mózgu. Kakao odznacza się największą koncentracją antyoksydantów spośród wszystkich produktów żywnościowych. Do tego kwasy tłuszczowe Omega-6, witaminy, magnez, żelazo, chrom…można wyliczać niemal bez końca. Po prostu superfood.

Proteiny – batony energetyczne bardzo często występują w wersji wysoko proteinowej, jako skoncentrowany preparat białkowy, idealny dla wszystkich intensywnie trenujących.

Witaminy i minerały – produkty dostępne na rynku wzbogacane są o ważne składniki odżywcze, witaminy i minerały, aby skoncentrowana dawka tych cennych substancji była jak najwyższa, a jednocześnie jak najlepiej przyswajalna.